
След раждането на своето бебе, младата майка има доста въпроси относно грижата за него. Как да го нахрани, измие, подсуши и намаже ще научи още в болницата, но какви продукти трябва да ползва ще научи в последствие от роднини или приятели или собствен опит.
Естествено продуктите за новороденото се купуват предварително, защото майката трябва да бъде подготвена. Въпроса е дали се обръща достатъчно внимание на козметиката, която се избира, както за състава й, така и на самия производител.
Особено много важи при избора на бебешки мокри кърпи , защото те стават неизменна част от ежедневието, както на майката, така и на бебето. Те заместват водата, по време на разходка, гости, в магазина или по време на пътуване. С тях се почистват ръце, лице, интимни части и почти всичко останало, когато достъпа до вода е ограничен.Хубавото е, че с течение на годините качеството на бебешките мокри кърпи значително се е подобрило.
Кратка хронология на мокрите кърпички
За изобретател на мокрите кърпички се счита американецът Артър Юлий. Със солиден опит в козметичната индустрия, през 1957 година преработва машина за порциониране на сапун и създава прототипа на съвременната мокра кърпичка. Продуктът нарича Wet-Nap. След няколко години вече продава кърпички на Харланд Дейвид Сандърс - основател на веригата за бързо хранене KFC. Историята не е съхранила детайлна информация от какъв материал са били изработени и с какви съставки обмокрени.
С течение на времето, мокрите кърпички набират все по-широка популярност и приложение - избърсване на ръце и повърхности, лична грижа, дезинфекция и пр. Не на последно място, с навлизането на пелените за еднократна употреба мокрите кърпички стават неизменно допълнение при хигиенизирането на бебето
Ето и някой важни неща, които е добре да се имат предвид, когато се избират мокри кърпички:
- вода
- естествен аромат (етерични масла и др.)
- лимонена киселина (регулира pH-то)
- витаминни компоненти, допринасяйки за заздравяването на драскотини и рани (витамин А и Е)
- екстракти от лечебни растения (лайка, смрадлика, невен, чаено дърво, алое вера и др.)
- растителни масла за омекотяане и успокояване на кожата ( жожоба, лавандула, пшеничен зародиш)
- без оцветители - това са цветни пигменти, произведени на базата на каменовъглен катран и нефт. Могат да предизвикат раздразнения и повишена чувствителност на кожата. Лошото е, че се абсорбират от кожата и намаляват кислорода в клетките в организма, което води до изтощение и загуба на енергия. Доказано е, че почти всички оцветители са канцерогенни.
- без парабени - това са синтетични химикали и се използват като консерванти в козметиката и в някой храни. Те запазват храната за по-дълго и предотвратяват развитието на патогенни бактерии и плесени
- без алкохол - при високи концентрации алкохола причинява изсушаване, изгаряне, дразнене и увреждане на кожната бариера.
- дерматологично тествани
- без натриев лаурил сулфат (SLS) - познат като един от най-ужасните детергени в козметичните продукти. Той причинява сухота, дразнене, сърбежи.
- без фталати, фталова киселина - те се използват за максимално омекотяване на салфетките. При тестове на мишки, е доказани, че се натрупват в черния дроб и други органи и водят до нарушаване на производството на хормони в организма.
- хипоалергенни
Добре е, когато се купуват мокри кърпички за бебето да се обърне особено внимание на датата на производство. Известно е че мокрите кърпички са направени от естествени влакна, така те запазват първоначалните си свойства по-дълго от тези със синтетичен материал. Етикета винаги трябва да се чете и да се избягват, такива които са със съдържание на сапун и пенещи вечества. Винаги се оглежда целостта на опаковката. Трябва да бъде плътно затворена и да не е разкъсана. Добре е да не съдържа повече от 60 броя в пакет, защото в открита форма бързо изсъхват и са по-малко ефективни.
Винаги избирайте най-доброто за вашето бебче.
