Има решение, само трябва да сте търпеливи и ще успеете
Поддържайте лицето си чисто
Мийте лицето си поне два пъти дневно, за да отстраните мъртвите кожни клетки, мазнината и замърсяванията полепнали по него.
Използвайте топла вода и мек акне аут сапун. Не натискайте, а почиствайте с нежни движения, изплакнете лицето си много добре и попийте внимателно с чиста кърпа. Не използвайте кърпата повече от веднъж.
Овлажнявайте лицето си редовно
Използвайте овлажнители, които са некомедогенни (не причиняват акне) и преди покупка се консултирайте с търговеца, козметика или дерматолога за съставките, които са подходящи за вашия тип кожа и типа акне, който развивате.
Опитайте продукти за борба с акне без рецепта
В търговската мрежа се предлага широка гама от продукти за борба с акне, за които не се нуждаете от рецепта. Повечето от тях имат съставки като бензоил пероксид, салицилова киселина, гликолова или млечна киселина, които ограничават развитието на бактериите и намаляват появата на пъпки. Само бъдете предпазливи в началото на използването им, тъй като някой от съставките могат да изсушат кожата и тя да започне да се лющи. В началото използвайте продуктите за акне в малки количества и наблюдавайте редовно кожата на лицето си. Ако не я чувствате добре или ако се появи зачервяване, лющене и пъпките не намалеят, сменете продукта.
Използвайте грим много пестеливо
Опитайте да не използвате обичайните козметични продукти, когато пъпките са много и силно зачервени. През тези периоди просто измивайте лицето си с акне аут сапун, хидратирайте го добре и ако през деня блясъка и мазнината по него се увеличат използвайте кърпички за мазна кожа, за да я попиете.
Ако не можете да не носите грим, тогава поне се постарайте да използвате козметика без масло и без добавени оцветители и химикали.
Дръжте ръцете си далеч от лицето
Избягвайте да пипате лицето си или да подпирате бузата или брадичката си с ръка, за да предотвратите прехвърлянето на замърсяване и бактерии от ръцете към лицето. Никога не докосвайте пъпките и в никакъв случай не се опитвайте да ги пукате или стискате, колкото и зле да изглеждат. Не го правете, ако не искате да разпространите инфекцията и да ви останат белези от акне.
Внимавайте със слънцето
Ултравиолетовите лъчи могат да увеличат възпалението и зачервяването и да причинят пост възпалителна хиперпигментация (тъмно обезцветяване). Затова е добре да ограничите излизанията между 10 и 16.00 часа, а ако се налага да излезете носете слънцезащитен крем с висок фактор. Избирайте слънцезащитни кремове, които са предназначени специално за кожа склонна към акне и които на етикета им пише, че са некомедогенни.
“Хранете” кожата си с полезни храни
Избягвайте мазните и преработените храни, млечните продукти, храните с високо съдържание на преработена захар и се хранете повече с плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни. Бъдете особено внимателни с употребата на обезмасленото мляко, тъй като според някой изследвания прекомерната му консумация може да доведе до появата на пъпки.
Освободете се от стреса
Когато тялото е под стрес се активира производството на някой хормони , които събуждат рецепторите на мастните жлези и те започват да произвеждат повече себум. Това увеличава шансовете за бактериален растеж и развитието на възпаления и разбира се - акне. Затова се опитайте да водите по-спокоен и здравословен живот, да тренирате редовно, да се храните балансирано и да спите поне 8 часа.
Консултирайте се със специалист
За да сте спокойни, че използвате подходящите за вашия тип кожа и вашия тип акне продукти се консултирайте с вашия дерматолог. Той ще ви даде ценни съвети какво да използвате, какви храни да избягвате и най-важното - ще проследи отблизо лечението ви.
Опитвате се да се избавите от пъпките по лицето от доста време, но начините, които използвате не дават резултат. Пробвали сте домашни мехлеми, вслушали сте се във всеки съвет на ваш близък или роднина, но акнето е упорито и сякаш е решило да съсипва още дълги години самочувствието и живота ви.