Често срещани видове повреди на екрана на телефона

Често срещани видове повреди на екрана на телефона

Въпреки че пластмасовите и течните стъклени протектори за екрана може да са евтини, те не са най-добрият начин да поправите напукан или счупен екран на телефона. Протекторите за екран, направени от TPU материал, имат свойства за самовъзстановяване, но няма да поправят напукан или счупен LCD дисплей. Дори ако имате спукан екран, няма място за паника – има редица методи за отстраняване на спукан или повреден LCD. Например, смяна на стъкло на Samsung е стандартна поправка, която може да бъде извършена в много сервизи. Нека разгледаме и други стандартни повреди при екраните на смартфоните.

TPU материалът има самовъзстановяващи се свойства

CroHeal(tm) 2000 е термопластичен полиуретан със самовъзстановяващи се свойства. Материалът се състои от водородни връзки, алифатни странични разклонения и ароматни взаимодействия. Тези свойства помагат на материала да поправи щетите по екрана на телефона. Материалът е подходящ и за високопрецизна метрология. В момента изследователите тестват материала на различни телефони.

Изследвани са и механичните свойства на материалите. Пробата SH-TPU показа сходни механични реакции с насипния TPU, с по-разширена нелинейна компресия за 3D-отпечатани проби. Настоящите методи за изпитване обаче не са уловили механизма на повреда, което води само до измерване на натоварването и изместването на повредата. Това все още не е идеална техника за ремонт на екрани на телефони. Необходими са допълнителни експерименти за по-нататъшно изследване на свойствата на самовъзстановяването на материала.

Пластмасовите протектори за екрана са евтини

Ако се притеснявате за повреда на екрана на телефона и искате да избегнете харченето на много пари, можете да закупите пластмасов протектор за екрана. Те са сравнително евтини, но предпазват малко от надраскване. За разлика от закаленото стъкло, протекторите от пластмасово фолио нямат свойства за самовъзстановяване. Те също така не са много здрави или твърди и не предлагат голяма защита срещу силен удар при падане. Все пак те са евтин начин да защитите екрана на телефона си.

Протекторите за екрана на телефона предпазват екрана, като предотвратяват микродраскотини и осигуряват лъскав вид. Те също са изработени от тънка пластмаса, която помага да се избегнат драскотини и други повреди.

Протекторите от течно стъкло няма да поправят напукан екран

Въпреки че протекторите от течно стъкло са предназначени да предотвратят счупвания, те всъщност няма да поправят счупения екран на напукан телефон. Течен стъклен протектор на екрана може да помогне линията на пукнатината да стане по-малко забележима. Течността обаче може да проникне в напуканата зона и да повреди вътрешните компоненти. Това може да доведе до спиране на работата на телефона.

Повредата на LCD екрана засяга дисплея при някои модели

В някои случаи на вашия мобилен телефон повредата счупването може да доведе до черен екран. Дори ако телефонът ви е бил ремонтиран преди, добра идея е да го проверите, след като покаже признаци на повреда.

Дигитайзерът и LCD са слети заедно при някои модели, за да създадат дисплея и сензорната функция на вашия телефон. Ако вашият LCD дисплей се повреди, сензорната функция ще спре да функционира. В някои случаи може да видите линии или цветни петна около екрана. LCD дисплеят се свързва  с дигитайзера, който преобразува аналоговите сигнали в цифрови сигнали.

Мъртви пиксели

Мъртвите пиксели са често срещан проблем на екрана, който не е лесен за отстраняване. Те са едноцветни пиксели, които не се променят въпреки съдържанието на екрана. Мъртвите пиксели също се забелязват в области със светъл или висок контраст. За щастие можете да ги премахнете с малко усилия. За да направите това, ще трябва да приложите натиск върху засегнатата област. Въпреки това, трябва да бъдете изключително внимателни, тъй като можете да повредите екрана.

Един метод за премахване на мъртвите пиксели е използването на пистолет с горещ въздух под налягане. Това ще загрее мъртвите пиксели, за да ги съживи. Този метод обаче не винаги е успешен. Вместо това може да се наложи да занесете телефона си в сервиз.

рейтинг: 5 (1 глас)
, обновено на 17/08/2022
автор: Note.bg