Да се погрижим за косата си

Да се погрижим за косата си

Какво е пърхот?
Това е състояние, което засяга скалпа, причинявайки сърбеж, последван от отделянето на малки бели люспи мъртва кожа. Обикновено се появява около пубертета и започва да затихва след 50 - годишна възраст.

Как да се справите с него?
За щастие сърбежът и отделянето на люспи от скалпа почти винаги могат да бъдат контролирани с подходящите шампоани против пърхот .
При лек пърхот опитайте първо с ежедневно почистване на косата с нежен шампоан, за да намалите натрупването на масло и мъртви клетки по скалпа. Ако това не помогне, опитайте с медицински шампоан против пърхот . Най-вероятно ще се наложи да пробвате различни шампоани, докато откриете този, който действа най-добре лично на вас и може да ви отнеме време, но искате ли да се справите и да се радвате отново на красива коса и спокоен скалп ще успеете.

Козметични и медицински шампоани против пърхот 

Пиритион цинкови шампоани
Този вид продукти съдържат антибактериалното и противогъбично средство цинков пиритион. (DermaZinc, Jason Dandruff Relief 2 в 1, Head & Shoulders и други).

На основата на катран
Катранът има естествен противогъбичен агент и намалява производството на мъртви клетки. Ако използвате този вид шампоани бъдете внимателни, тъй като могат да направят скалпа по-чувствителен към слънчева светлина. (Neutrogena T / Gel и други).

Шампоани, съдържащи салицилова киселина
Тези продукти намаляват интензитета и големината на пърхотните люспи. (Neutrogena T / Sal, Baker's P & S и други).

Продукти, съдържащи селен сулфид
Тези шампоани съдържат противогъбични съставки. Ако ги ползвате изплаквайте косата много внимателно, тъй като могат да обезцветят косата и да направят скалпа чувствителен към слънчевата светлина. (Selsun Blue, Head & Shoulders Intensive и други).

Кетоконазол шампоани
Тези шампоани са предназначени да убиват гъбичките, които причиняват появата на пърхота. (Низорал и други).

Домашни средства, които помагат в борбата с пърхота

Масло от чаено дърво
От много дълго време това масло се използва за лечение на кожни проблеми от акне до псориазис. Научно доказано е, че притежава мощни антимикробни и противовъзпалителни свойства, които помагат за облекчаване и намаляване интензитета на пърхота.
Ако решите да го ползвате е препоръчително да го разреждате преди нанасяне, тъй като е доста силно и ако имате чувствителна кожа, може да причини дразнене.

Кокосово масло
Известно с огромните си ползи за здравето, кокосовото малко често се прилага и като естествено средство за отстраняване на пърхота. Този естествен продукт има антибактериални свойства, помага за хидратацията на скалпа и предотвратява сухотата му. Комбинирайте 5 до 10 капки масло от чаено дърво с 5 супени лъжици масло от кокос и нанесете сместа върху скалпа и косата. Оставете маската да действа през нощта, след което измийте косата с нежен шампоан.

Зелен чай
Направете си смес от  зелен чай, ментово етерично масло и бял оцет, с която направете масаж на скалпа за няколко минути. Оставете маската за няколко минути на главата, след което измийте с шампоан без сулфат. Зеленият чай и етеричното масло имат антиоксидантни и антимикробни свойства, които насърчават здравината на скалпа и правят кожата по-жизнена, здрава и блестяща.

Ябълков оцет
Изполвайте през определен период от време равни количества оцет и вода като заместител на шампоана против пърхот. Ябълковият оцет намалява сърбежа, убива гъбичките и помага отделянето на мъртви клетки..

Лимонов сок
Изцедете един лимон, вземете две супени лъжици от него и масажирайте скалпа за около минутка. След това направете разтвор от  една чаша вода и една чаена лъжичка лимонов сок и изплакнете косата със сместа. Правете това, преди да вземете ежедневния си душ. Пресният лимонов сок съдържа киселини, които помагат на намаляването на гъбичките, които причиняват пърхота.

Здравата и блестяща коса изисква ежедневни грижи. Някой от нас имат проблем с бързото омазняване, при други е прекалената сухота, при трети е обема и гъстотата. А над 50% от всички хора по света се борят и с неприятния пърхот

няма гласове
, обновено на 15/12/2020
автор: Note.bg