Храни, които са богати на селен

Храни, които са богати на селен

Съществуват няколко вида, богати на селен храни, които можете да добавите към диетата си. За вегетарианците и веганите пълнозърнестият хляб е чудесен източник на този важен минерал. Вкусната закуска, приготвена с яйца и спанак върху пълнозърнеста филийка, е чудесен вариант, богат на селен. Сардините също са с високо съдържание на селен и съдържат здравословни омега-3 мазнини. Можете да ядете сардини направо от кутията или да ги използвате като топинг за сандвичи и пица.

Бразилски ядки

Бразилските ядки са добър източник на селен и съдържат висока концентрация на мононенаситени мазнини. Този вид мазнини помагат за подобряване на нивата на холестерола и намаляват риска от сърдечни заболявания. Освен това бразилските орехи са добър източник на диетични фибри. Фибрите могат да подобрят нивата на холестерола в кръвта, да намалят риска от сърдечносъдови заболявания и да подобрят метаболизма. Бразилските орехи са богати и на селен - минерал, който е от съществено значение за функцията на щитовидната жлеза.

Печен боб

Ако искате да увеличите приема на селен, трябва да добавите печен боб към диетата си. Има много начини да консумирате богати на селен храни. Тези храни включват бразилски орехи, печен боб и гъби. Селен можете да си набавите и от пълнозърнестия хляб, кафявия ориз и някои видове риба и птици.

Стриди

Сред ползите от консумацията на богати на селен стриди е намаляването на възпаленията. Също така помагат за регулиране на функцията на щитовидната жлеза, като ускоряват метаболизма. Освен това действат като антиоксидант и в сътрудничество с витамин D укрепват костите. Стридите съдържат и новооткрит антиоксидант, известен като DHMBA, който помага за намаляване на оксидативния стрес.

Стридите съдържат повече селен, отколкото пилешкото месо

Стридите са сред най-добрите източници на селен. Една голяма стрида съдържа повече от 15 милиграма селен, или около 14% от дневната стойност (ДС). Селенът е от съществено значение за правилното функциониране на щитовидната жлеза и помага за предпазване от заболявания на щитовидната жлеза. Той има и антиоксидантни свойства, които предпазват организма от увреждане от свободните радикали. Стридите съдържат и уникално съединение, наречено DHMBA, което беше открито наскоро и изглежда има мощни антиоксидантни свойства.

Тофу

Един от начините да си набавите повече селен в диетата си е да консумирате повече месо, риба и птици. Тези храни съдържат високи нива на селен и са чудесни източници на протеини. Освен това тези храни съдържат и важни хранителни вещества като омега-3 мастни киселини, за които е известно, че подпомагат сърдечносъдовите и мозъчните функции на организма. Жълтоперковата риба тон е с особено високо съдържание на селен - 92 mcg от минерала. Същото важи и за сьомгата, сардините и тилапията.

Пълнозърнеста паста

Пълнозърнестата паста е отличен източник на селен. В една порция се съдържа почти половината от дневната ви нужда. Те са богати и на фибри и протеини, което ги прави универсално допълнение към всяко ястие. Ако не искате да използвате пресни зеленчуци в ястията си, можете да приготвите пълнозърнеста паста с любимите си билки и маринара.

Риба

Селенът е основен микроелемент, който се съдържа в голямо разнообразие от храни - от морски дарове до растения. Биохимичните му свойства включват антиоксидантно и антиокислително действие и е полезен при лечението на заболявания като рак. Той също така помага за възстановяването на ДНК, намалява свободните радикали и подпомага метаболизма на хормоните на щитовидната жлеза.

Рибата е най-добрият източник на селен

Селенът е основен минерал, който е необходим на човешкия организъм в достатъчни количества. Препоръчителният му дневен прием е 55 микрограма, а недостигът му може да повлияе на имунната система и плодовитостта. Той е и мощен антиоксидант, който може да помогне в борбата с оксидативния стрес и да предотврати увреждането на клетките. Това увреждане може да бъде причинено от стареене, избор на начин на живот или фактори на околната среда, като например замърсяване. Когато клетките са увредени, те стават податливи на заболявания, а оксидативният стрес е основна причина за сърдечни заболявания, рак и влошаване на когнитивните способности.

 

 

няма гласове
, обновено на 03/10/2022
автор: Note.bg