Етерични масла и тяхната употреба

Етерични масла и тяхната употреба

Още от древни времена е имало лечения с етерични масла. Ароматерапевтичните сесии помагат за поддържане на баланс на тялото и ума и спомагат за възстановяването на защитните сили на тялото. Днес ще говорим за това какво представляват маслата и защо се използват.

 

В ароматерапията има така наречените базови масла, растителни масла. Този вид масло добре разтваря етеричните масла. Освен това основите могат да се прилагат както външно, така и вътрешно. Те се абсорбират напълно в организма, като имат благоприятен ефект върху здравето. За да приготвят самостоятелно масажно масло или крем, като правило те вземат около 10-15 g от основата и ги смесват с няколко капки етерични масла или със смеси.

 

Но какви базови масла има? Нека да разберем.

Например това е кайсиево масло. Той е много подходящ за лечение на болка в ушите (няколко капки и болката ще изчезне), помага при изгаряния и пукнатини по кожата. Има благоприятен ефект върху кожата като цяло, ноктите и косата. Може да се използва като подмладяващо средство (бръчките не се появяват дълго време) или като плажно масло.

 

Маслото от гроздови семки е без мирис, но има сладък вкус. Тази основа е основният компонент на цялата добра козметика, тъй като помага на кожата да задържа влага, като я поддържа свежа и еластична. Може да се използва външно или с етерични масла (както споменахме по-рано - 10-15 г основа и няколко капки етерично масло).

 

Маслото от жожоба не предизвиква алергични реакции или дразнене. Помага при екзема, псориазис, пърхот, акне, брадавици. Част от хигиенни червила и препарати за почистване на грим.

 

Маслото от пшенични зародиши помага при проблемна кожа, сърдечно-съдови заболявания и забавя стареенето. Има благоприятен ефект върху потентността при мъжете и жените. Вътре се използва по 1 чаена лъжичка няколко пъти на ден половин час преди хранене в продължение на 2-3 седмици. Външно - подобно на всички базови масла.

 

Кокосовите и палмовите масла обикновено правят кожата мека, кадифена. Следователно те се използват в слънцезащитни продукти и емулсии.

 

Сусамовото масло ще помогне за забавяне на процеса на стареене, ще подобри лющещата се, суха кожа и ще ви предпази от увреждане от слънцето. Може да се използва за масаж.

 

Бадемовото масло много често се използва в детската парфюмерия. Има благоприятен ефект върху растежа на косата и не причинява алергии дори при най-чувствителната кожа.

 

Прасковеното масло помага да се забави стареенето, оставяйки кожата да се чувства кадифена. Използва се за масаж.

 

Тиквеното масло има благоприятен ефект върху бъбреците, зрението, аденом, простатит и помага за лечение на сърдечно-съдови заболявания. Вътре се прилага 1 чаена лъжичка 3-4 пъти на ден в продължение на 1 месец. Външно - същото с всички основи.

 

Известно е, че етеричните масла се използват широко. Те могат да се използват за инхалация, триене, масаж, компреси, вани и ароматерапия. Всички тези методи помагат за подобряване на здравето и се отпускат малко. Освен това те могат да се прилагат вътрешно (но не всички). Какъв вид етерични масла и как да използваме - ще разберем сега.

 

Маслото от каламус се използва при косопад, акне, слух, зрение и проблеми с паметта. Може да се използва навсякъде - както вътрешно, така и външно.

 

Анасонът се използва при болезнена менструация, диария, лошо храносмилане, чревно кървене, нервно повръщане и разстройства, астма, треска. Може да се използва като диуретик. Като правило те се използват при свещи, бани, масажи, компреси и вътрешно заедно с чаена лъжичка мед.

 

Маслото Bagardia се използва в парфюмерията и медицината (производство на хигиенни кремове, лосиони, продукти за баня). Добър за ароматизиране на стаи. Може да се добавя към алкохолни напитки - 2 капки на половин литър.

 

Босилек, градински чай, валериана, жасмин, каджепут, лавандула, нероли, тауров пелин, лимета, майорана, маточина, летящо зърно, лайка, бор се използват широко при депресия, нарушения на съня, неврози, нервни сривове. Освен това те имат благоприятен ефект върху имунната система и могат да се използват за лечение на настинки. Евкалиптът в този бизнес, разбира се, няма равен на себе си. Невенът също е много подходящ за лечение на ARVI.

 

Бергамот, кардамон, кориандър, канела, копър, виолетово се използват широко при загуба на апетит, лошо храносмилане, лошо храносмилане.

 

Карамфил, здравец, лимон, зюмбюл, елекампан, риган, исоп, кипарис, коча трева, цистус, лимета, мандарина, пачули, джинджифил, роза, розово дърво и сандалово дърво помагат при лечението на сърдечни, кожни и пикочно-полови заболявания. Може да се използва в парфюмерията. Джинджифилът, наред с други неща, помага за увеличаване на сексуалното излекуване.

Източник: https://vsichki-recepti.com/

няма гласове
, обновено на 14/11/2021
автор: Note.bg